Magazyn "W drodze"

wrzesień 2014

O czym prawdziwy nauczyciel zawsze pamięta.

Judith Bluestone, która była jednocześnie naukowcem, terapeutką i autystką, z niezwykłą pasją opisuje świat osób z ASD oraz przedstawia filozofię metody terapeutycznej HANDLE®, którą stworzyła. Książka "Materia autyzmu" została przetłumaczona przez Marię Dąbrowską-Jędral, która jest również autorką recenzji wydawnictwa. Polskie wydanie „Materii Autyzmu” powstało nakładem Fundacji Rozwiązać Autyzm w ramach jej działalności statutowej.

Książka dostępna jest w sklepie internetowym Fundacji Rozwiązać Autyzm.

Za fasadą autyzmu błyszczy człowieczeństwo
Paradygmat rozumienia człowieka

HANDLE to akronim z języka angielskiego. Oznacza on „holistyczne podejście do neurorozwoju i efektywności uczenia się”. Jest to program oparty na ruchu, mający za cel wzrost efektywności działania układu nerwowego. Oznacza to, że osoby, które zgłaszają się, aby skorzystać z programu HANDLE, starają się funkcjonować z mniejszym poziomem napięcia w swoim życiu.

Zachowanie to komunikat

"Wiele dzieci z autyzmem unika kontaktu wzrokowego. Jest to tak nagminne, że jest to często pierwsza rzecz jaka ludziom przychodzi do głowy, kiedy myślą o dziecku autystycznym. Istnieją podejścia, które usiłują wymusić kontakt wzrokowy. Znane są przypadki, kiedy fizycznie ujmowano twarz dziecka i zmuszano je, by patrzyło na ludzi. W programie HANDLE® stwierdzamy, że jeżeli dana osoba nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, świadczy to często o problemach ze współpracą obu oczu. Jeżeli skupiamy się na utrzymywaniu kontaktu wzrokowego jako zachowaniu, jeśli wychodzimy z założenia, że wystarczy się tego nauczyć, żeby wyglądać na osobę „normalną” popełniamy błąd. Gdyby ta osoba rzeczywiście mogła patrzeć na ciebie, to by patrzyła. W ramach HANDLE® staramy się dotrzeć do źródła problemu, do przyczyny, dla której taka osoba unika kontaktu wzrokowego. I często się przekonujemy, że samo zachowanie się wtedy poprawia, nawet jeżeli nad nim nie pracowaliśmy."

Łączenie wątków w spójną teorię

​Mindful Parenting

czerwiec 2015

Mów do dziecka nie o dziecku.

02.04 Zaświeć się na niebiesko

kwiecień, 2015

Międzynarodowy Dzień Wiedzy Na Temat Autyzmu

From the Heart

kwiecień, 2015

​​Przemoc

Filmy

Rodzice odkryją MATERIĘ AUTYZMU jako szczególnie wartościową pozycję, ponieważ przedstawia ona wachlarz spojrzeń i możliwości. Bluestone uwypukla zagadnienia związane z percepcją czuciową osób z ASD oraz podkreśla, jak ważne jest to, by pomóc im zrozumieć dlaczego poszczególne zdarzenia mają miejsce lub dlaczego podejmowane są w ich imieniu określone decyzje.

"

- Profesor Tony Attwood

autor książki ZESPÓŁ ASPERGERA

Metody niedyrektywne w Polsce to:

Są to podejścia rozwojowe oparte na stylu interaktywnym, responsywnym, bazujące na podstawowej zasadzie: akceptacji dziecka takim jakie jest i budowaniu pozytywnej relacji, zrozumieniu i wspólnym spędzaniu szczęśliwych chwil.

Styl dyrektywny:

• Nacisk na nawiązywanie komunikacji przez dorosłego i odpowiedzi dziecka

• Sesje edukacyjne skupiają się na przedmiotach, ćwiczeniach i tematach                        wybranych przez dorosłego

• Nacisk na osiąganie celów i wykonywanie zadań

• Prowokowanie lub bezpośrednie wymaganie pożądanych zachowań

• Większa liczba zdań rozkazujących (“Daj mi tę ciężarówkę!”) niż stwierdzających (“Jaka ładna ciężarówka!”) w mowie dorosłego

• Zachowanie dorosłego jest nastawione na osiągnięcie celu

Styl niedyrektywny, responsywny:

• Równowaga w nawiązywaniu komunikacji i reakcjach pomiędzy dzieckiem, a dorosłym

• Sesje edukacyjne skupiają się na przedmiotach, ćwiczeniach i tematach                       wybranych przez dziecko

• Nacisk na afekt i dzielenie się emocjami

• Oferowanie dziecku przerw lub pośrednich zaproszeń do wykonania pożądanych czynności

• Większa liczba zdań stwierdzających (“Jaka ładna ciężarówka!”) niż rozkazujących (“Daj mi tę ciężarówkę!”) w mowie dorosłego

• Zachowanie dorosłego dostosowane jest do poziomu rozwojowego dziecka i jego bieżącego stanu kontroli nad zmysłami

Call Us:

OPOLE

Rozwijalnia

Edukacyjna

"Twój słuch nie filtruje napływających dźwięków. Odczuwasz łaskotki kiedy powietrze dotyka twojej skóry. Za chwilę masz wejść do pomieszczenia, w którym ktoś może cię dotknąć. W którym światła i dźwięki mogą cię porazić. Gdzie ktoś może ci powiedzieć, żebyś usiadł prosto albo szedł wolno podczas, gdy twoje napięcie mięśniowe i zmysły równowagi nie pozwolą ci wykonać tych zadań. Mogą tam na ciebie krzyczeć albo źle cię potraktować, ponieważ nie będziesz w stanie przetwarzać informacji, czy udzielić właściwej odpowiedzi w ciągu dwóch sekund. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio, mogą cię wyśmiać lub po prostu zignorować. Nie wiesz czego się spodziewać i boisz się wszystkiego. Nie czujesz się bezpieczny ani fizycznie ani emocjonalnie. A przecież by móc zaakceptować nowe otoczenie, musisz czuć się bezpiecznie. Bezpieczeństwo. Jest niezbędne każdemu z nas." ZAPACH STRACHU "Materia autyzmu" Judith Bluestone.